апликации

апликации

SmCo е исто така именуван со SmCo магнетен челик, SmCo постојан магнет, SmCo постојан магнетни железо и Ретки земни кобалт постојан магнет. Тоа е еден вид на материјал направен од суровини Земјата Метал Samarium и кобалт и произведени од страна По серија на процесот на оптоварување, топење, Фрези, притискање и синтерување .Тоа & rsquo; S, исто така, со високи перформанси, ниска температура Коефициент постојан магнет Со својата висока работна температура и mdash; 350 Степени целзиусови. Кога се работи Над 180 степени целзиусови, неговата максимална енергија производ БХ и стабилна температура се чувствувате од NdFeB магнетни материјали. Тоа Needn & rsquo; T да бидат обложени затоа што е тешко да се биде уништен и оксидира. SmCo магнет е широко се користат во вселенската сонда, Националната одбрана и воени, Микровална апарати, комуникација, медицинска опрема, Мотори, инструменти, разни магнетизам Ширење уреди, сензор, магнетна процесор, магнетна колнам и така натаму.

слика на производ

15331172725275846

Физички карактеристики

Делумна физичка сопственост на синтерување SmCo Магнети
Име на параметар единица SmCo1: 5 SmCo2: 17
густина G / cm3 8.3 8.4
Температура Кири K 1000 1100
Викерс MPa 450-500 550-600
компресирање Сила MPa 1000 800
електронски отпорност Ω.Cm 5 ~ 6 & Тајмс; 10-5 8 ~ 9 & Тајмс; 10-5
Сила на виткање МПА 150-180 130-150
истегнување Сила МПА 400 350
Жешка коефициент на експанзија (10 -6 / ℃) ∥6⊥12 ∥6⊥11

Забелешка: Над Посебни броеви Помош да се консултираат, да не биде Судејќи Основа

15331298979058714

Забелешка: Agglutinates генерално Samarium Кобалт 2: 17 Повеќето намалува потребите на заситени magnetizing поле не е материјал Себе HCj вредност 2-3 пати

 

Карактеристично споредби на постојани магнетни материјали
материјали (БХ) Макс IHC Br Tc (Работна температура) Макс Анти-causticity
SmCo1: 5 16-25 15-25 -0.05 200-250 добар
SmCo2: 17 22-30 6-30 -0,03 300-350 добар
NdFeB 26-52 12-30 -0,11 80-200 Лош
феритни магнет 3-4,5 3-4,5 -0,19 200-300 добар
AINiCo 5-10 1-1,8 -0,03 450-500 Одлично

Технологија и предности на компанијата:

1, NGYC има повеќето напредни производство и инспекција опрема Ние сме професионални SmCo Магнети претпријатие кое има најголем обем и излез во Кина.
2, Нашата компанија може да произведе Макс. Забрани 120mm & Тајмс: 120mm & Тајмс: 100mm со целосна магнетизам.
3, NGYC може да го понуди серија на производство за висока оценка YXG-32 Со БХ и Ге; 29MGOe.
4, NGYC да снабдување Маса на SmCo Магнети со висок стабилни перформанси и висок Хонг Конг (Хонг Конг и Ге; 18KOe).
5, NGYC може да се произведуваат SmCo Магнети Преку Аксијално со многу Полјаци.
Strong style = "color: # 0e5f91;"> Како што е прикажано:

15331316853546049_e

6, нашата компанија може да им понуди на магнети со Отстапување помалку од 2 & Deg; меѓу механички оска и магнетни Оската.
 As Shown:

15331317057106443_e

корисни совети

(1) Синтерувани SmCo постојан магнетни материјали имаат карактер на кршливост, недостаток на еластичност. Така го Isn & rsquo; T Погодно за користење на структурните дел Кога се дизајнирани. Физички карактеристики на SmCo (1: 5) е подобра од SmCo (2:17) & rsquo; S Бидејќи SmCo (1: 5) е лесно да машина Додека SmCo (2:17) е повеќе кршливи. SmCo постојан магнет магнетизирани мора да се подигнат внимателно за време на процесот на собирањето, избегнување на Ironware да се спречи апсорбира меѓусебно и магнети прекина, или две парчиња Магнетни Пегли предизвика оштетување резултираше со апсорбира Заедно, покрај тоа, тоа дури и ќе предизвика тело Харт
( 2) Синтерувани SmCo постојан магнетни материјали ќе се направи некои мали судир во процесот на производство, пакување и испорака, па може ли да Дали се должи на Бит малиот рог некои визуелни мааната. Сепак, тоа Не би & rsquo; T својата штета Магнетни спецификации, стабилноста и анти-дегенериран Магнетни Способност додека нејзините мааната doesn & rsquo; T влијае на нормалниот изградба или функции.
(3) Клиенти кои бараат не-магнетизирани SmCo постојан магнет мора да биде запознае со Авто-Магнет опрема заради целосно насладуваат И хипнотизирам Нашите производи или кодови.
(4) Ако Дизајнирано производи се во кисело алкални или полошо Примена околини, Нашата компанија може да обезбеди производи од Zn, Ni, злато или венец кислород Галвански. Се чувствуваме многу Доброто за вашите апликации. Добредојдовте на факс или е-пошта Направете консултации. Задоволни сме да ви помогне со сите проблеми на техниките. Сите ние работиме напорно за да се обидува да обезбеди Вие SmCo постојан магнетни материјали со врвен квалитет и ниска цена.